Súrodenecká rivalita alebo prečo sa moje deti stále hádajú?

Súrodenecná rivalita

Každý rodič, ktorý má viac ako jednu ratolesť, dobre vie, čo to súrodenecká rivalita je. Hádky, konflikty, robenie si napriek či dokonca bitky. Alebo preteky v tom, kto bude (v niečom) prvý. To všetko sú situácie, kedy máte chuť vybuchnúť a kričať, ale zároveň si uvedomujete, že to asi nič nevyrieši. A keď  náhodou aj áno, tak len na krátku chvíľku.

Čo je súrodenecká rivalita

Súrodenecká rivalita je prirodzenou súčasťou vzťahov. Deti sa snažia vybojovať si svoje miesto v rodine, ale aj rodičovskú pozornosť. Toto súperenie je často spojené s tým, že potrebujú zo seba dostať množstvo emócií, ktoré sa v nich nahromadilo.

Vždy, keď v rodine pribudne nový člen, dieťa to citlivo vníma ako ohrozenie svojej pozície. Bude sa totiž musieť so súrodencom deliť o rodičov, ich pozornosť, o životný priestor či hračky. Je dôležité si jeho reakcie od začiatku všímať a rozprávať sa s ním o tom, ale aj dať mu svojim správaním najavo, že je rovnako dôležité ako jeho súrodenec.

Je teda úplne v poriadku, ak dieťa prejavuje svoje pocity ako žiarlivosť alebo nespokojnosť. Odborníci tvrdia, že emócie (pozitívne či negatívne) netreba u dieťaťa potláčať. Malo by ich prirodzene prejavovať navonok, aj keď niekedy môžu tieto prejavy byť spojené s agresiou. Nemali by sme však dovoliť, aby sa ani jedno z detí cítilo utláčané či ponižované.

Prečo deti medzi sebou súperia

Veľakrát jednoducho chcú získať pozornosť rodičov. Tiež patríte k tým, ktorí majú povinnosti od rána do večera a cez víkendy chcú úplne vypnúť? Naše deti ale vypínač žiaľ nemajú, a ak ich potreby neuspokojíme, tak sa nám to skôr alebo neskôr vypomstí. Skúste im každý deň venovať chvíľu, kedy niečo spoločne podniknete.

Ďalším dôvodom súrodeneckého boja môže byť nedostatok aktivity. Deti, ktoré sa nudia, si nájdu podnet na hádku skôr, ako tie, ktoré majú zmysluplnú činnosť.

Rivalitu medzi deťmi podnecujú nevedome či vedome aj rodičia. Ak deti medzi sebou porovnávame ako napríklad: „ty si šikovnejší ako tvoj brat“ alebo „tebe to nejde tak dobre ako tvojej sestre“…vytvárame medzi nimi napätie. Rovnako ho môžeme vytvárať tým, že nevenujeme rovnakú pozornosť a prejavy lásky každému z detí.

Čomu sa pri riešení súrodeneckých vzťahov vyhnúť

Pokúste sa vyhnúť už spomenutému porovnávaniu detí. Nerobte medzi nimi rozdiely. Samozrejme, rešpektovať niektoré rozdiely podmienené vekom či jedinečnosťou každého dieťaťa, je potrebné. V takom prípade si ich ale s deťmi vysvetlite.

Do konfliktu medzi deťmi vstupujte len vtedy, ak je to naozaj nutné a deti by si mohli navzájom ublížiť. Nerobte rozhodcu a nestavajte sa na stranu jedného z detí, ak ste situáciu priamo nevideli.

Ak už sa medzi deti postavíte, vypočujte si obe strany a nesnažte sa konflikt ukončiť vyhrážkami a trestom alebo ešte horšie príkazom, aby deti boli ticho. Ak už chcete zasiahnuť, tak s chladnou hlavou a pokojne. Aj keď to znie nereálne, platí zlaté pravidlo, nekonať v hneve a afekte. 

Čo urobiť pre lepšie súrodenecké vzťahy

Skúste deti zamestnať aktivitou. Zaručený recept nato, ako mať doma pokojné a spokojné deti je fyzická aktivita. Vezmite deti na celodenný alebo aj poldenný výlet, na interiérové ihrisko alebo si s nimi zašportujte. Nenechajte ich nudiť sa doma. Venujte im svoj vzácny čas a hlavne sa s nimi rozprávajte. Tam, kde zlyháva komunikácia, je ťažko vytvoriť nejakú harmóniu.

Vyskúšajte silu pochvaly. Všímajte si a chváľte deti, keď spolu dobre vychádzajú, robia niečo spoločne alebo si navzájom pomáhajú. Keď ich budete len napomínať, nadobudnú pocit, že ani dobré správanie neviete oceniť a môže sa im zdať zbytočné.

Dajte deťom príležitosť, aby niečo robili spoločne a ak je to potrebné buďte pri tom. Naučte ich, ako si môžu navzájom pomáhať a spolupracovať a využiť pritom aj prípadné rozdiely medzi nimi.

Nevešajte hlavu, ak vám vaša snaha neprinesie hneď želaný výsledok. Zhlboka sa nadýchnite a začnite odznova. S trpezlivosťou a vytrvalosťou sa zmena určite časom dostaví. 

Našli ste už spôsob, ako dieťaťu pomôcť zbaviť sa súrodeneckej rivality a naučiť sa akceptovať druhého súrodenca? Alebo ho ešte hľadáte? Pomocou metódy SleepTalk, ktorú prinášame aj k nám, sa podarilo vyriešiť tento problém mnohým rodičom po celom svete. Zaujíma vás v čom spočíva? Ozvite sa nám a my vám radi poskytneme viac informácií. 


Ak sa vám článok páčil, vyzdieľajte ho

Návod na šťastné dieťa

Založený na licencovanej metóde Goulding Process – SleepTalk. Sme jediní na Slovensku.

Kontakty

0910 961 176

0902 228 307

info@sleeptalk.sk

Newsletter

© Všetky práva vyhradené. HME, s.r.o.