Moje dieťa je veľmi utiahnuté a nepriebojné. Ako mu pomôcť?

Moje dieťa je veľmi utiahnuté a nepriebojné

My rodičia sa často trápime aj vecami, ktoré sa vyriešia samé. Ak žiadny problém nemáme, tak si nejaký vytvoríme. Ale jedno máme všetci spoločné, chceme mať doma šťastné a spokojné dieťa. Zdá sa vám, že vaše dieťa je veľmi utiahnuté v kolektíve a nevie sa presadiť? Nezabudnime, každý z nás je jedinečný. Neprajme si, aby naše dieťa bolo ako ostatné deti alebo ako ocko či mama, keď boli malí. Doprajme mu vlastnú cestu.

Je utiahnutosť problémom?

Mnohokrát naozaj zbytočne bežné situácie zveličujeme. Mali by sme preto viac vnímať svoje dieťa a to, či utiahnutosť vadí iba nám alebo spôsobuje reálne prekážky a ťažkosti dieťaťu. Mnohé deti sú jednoducho spokojnejšie v úzkom kruhu ľudí, nepotrebujú sa presadzovať medzi inými a uprednostňujú individuálnu hru. To ešte neznamená, že s nimi niečo nie je v poriadku.

Samozrejme spolupráca a začlenenie sa do skupiny sú dôležité. Dieťa, ktoré zapadne a získa určitú pozíciu v skupine, ostatní ho rešpektujú, hrajú sa s ním, delia sa o hračky a pod., je svojim spôsobom aj chránené pred šikanovaním. Utiahnutosť sa môže stať problémom vtedy, ak kvôli tomu dieťa nemá kamarátov, má stres, strach z kolektívu, nechce navštevovať školu a podobne. Alebo ak už sa stane obeťou šikanovania.

Podporme dieťa

Aj utiahnuté dieťa sa môže osmeliť. Začnime doma. Zaujímajme sa iniciatívne o dieťa, jeho pocity, zážitky či potreby. Vytvorme si pravidelne čas na komunikáciu. Dajme dieťaťu priestor na vyjadrenie sa a aktívne ho počúvajme. S pozitívnym prístupom ho môžeme povzbudiť, aby sa nebálo ozvať a povedať svoj názor najprv doma, postupne aj v spoločnosti iného dieťaťa a potom aj v kolektíve.

Akceptujme dieťa také, aké je

Povedzme si pravdu, tí z nás, ktorí sami nie sú dosť priebojní by doma chceli mať sebavedomé a priebojné dieťa, ktoré zvládne v živote každú prekážku a nič ho nepoloží. Ale nežijeme v seriáli so superhrdinami, preto nečakajme, že naše dieťa sa stane jedným z nich. Akceptujme ho také, aké je. Vysvetlime mu, že každý človek je iný a vyniká v niečom inom. Ale to je na svete krásne. Keby sme boli všetci rovnakí, svet by bol nudný. Nesnažme sa ani nasilu ho vtlačiť do kolektívu, keď mu to nie je príjemné. Môžeme ho podporiť, aby si našlo jedného kamaráta. Možno práve to bude jeho cesta a nepotrebuje byť triednym maskotom.

Ak chcete niečo urobiť pre sebavedomie a šťastie svojho dieťaťa, venujte mu svoj čas a pozornosť. Pokiaľ chcete vyskúšať aj iný spôsob, ako riešiť problémy u dieťaťa a nemusí ísť len o utiahnutosť, prečítajte si viac o metóde SleepTalk, ktorá efektívne pomáha rodičom a deťom už viac ako štyridsať rokov.


Ak sa vám článok páčil, vyzdieľajte ho

Návod na šťastné dieťa

Založený na licencovanej metóde Goulding Process – SleepTalk. Sme jediní na Slovensku.

Kontakty

0910 961 176

0902 228 307

info@sleeptalk.sk

Newsletter

© Všetky práva vyhradené. HME, s.r.o.