Čo robiť, ak sa vaše dieťa bojí chodiť do školy?

Čo robiť, ak sa vaše dieťa bojí chodiť do školy

Nástup do školy prináša veľa radostí, ale vzbudzuje aj obavy. Zapadne naše dieťa do kolektívu, nájde si kamarátov? Zvykne si na nové prostredie a učiteľov? Podobné otázky si kladie snáď každý rodič budúceho školáka. Po nástupe do školy sa objavia ďalšie situácie, ktoré musíme ako rodičia riešiť. Jednou z nich môže byť aj strach a nechuť chodiť do školy.

Odhalenie príčiny

Prvoradé je zistiť, prečo sa naše dieťa bojí chodiť do školy. Spravidla sa strach neobjaví zo dňa na deň, ale je vyústením nejakého skrytého problému. Porozprávajte sa s dieťaťom. Pokúste sa zistiť, čo ho trápi, čo sa v škole stalo a kedy sa to stalo. Môže ísť pokojne o jednorazovú záležitosť, niekto ho v škole urazil, nahneval, ublížil mu.
Pokiaľ neuspejete u dieťaťa a problém pretrváva, je načase osloviť dospelých – učiteľov, ktorí si často všimnú zmeny v správaní dieťaťa. Príčin môže byť naozaj mnoho. Deti sa boja napríklad zlyhania, neúspechu, môžu byť šikanované druhými alebo sa častokrát boja konkrétneho učiteľa.

Strach z učiteľov

Osobitnou kapitolou je strach z učiteľov. Skôr než pobežíte do školy sťažovať sa na učiteľa, overte si u dieťaťa, v čom spočíva problém. Bojí sa učiteľa, lebo je prísny, nesympatický alebo má pocit, že je k nemu nespravodlivý? Niekedy aj rozhovor so samotným učiteľom medzi štyrmi očami pomôže problém odstrániť. Pozor nato, aby ste svojím zásahom problém ešte neprehĺbili.

Ako odbúrať strach, aby sa nevrátil

Ak zistíme, prečo sa dieťa bojí chodiť do školy, sme na dobrej ceste strach odbúrať. Šikanovanie spolužiakmi riešme radšej s učiteľmi, riaditeľom, psychológom či ďalšími odborníkmi. Niekedy je na zváženie aj zmena školského prostredia. Pokiaľ má ale dieťa strach zo zdanlivo bežných vecí, napríklad z testu, skúšania a pod., môžeme sa pokúsiť zvládnuť problém aj sami:
• Pomáhajme mu s prípravou do školy, dieťa uistíme, že nemá mať z čoho obavy, je šikovné a dobre pripravené.
• Niekedy sa deti boja aj toho, že nás sklamú. Nemajme prehnané nároky, pripusťme si, že naše dieťa nemusí byť prvé a najlepšie vo všetkom.
• Chváľme ho. Pochvala mu zdvihne sebavedomie a to je základ ako sa zbaviť strachu, či neistoty. Nechváľme len za dobré známky, ale predovšetkým za úsilie.
• Netrestajme dieťa za to, že sa bojí, strach tým len umocníme. Dajme mu najavo, že ho rešpektujeme a oceňme to, že nám o probléme rozpráva.
• Nájdime dieťaťu dôvody, prečo sa do školy tešiť. Kamaráti, výlety, exkurzie, predmety či aktivity, ktoré ho v škole bavia. Ako môže taká motivácia vyzerať? Napríklad: „Dnes máš telesnú, určite sa zabavíš pri futbale, ktorý máš tak rád.“
• Škola je povinnosťou, dajme dieťaťu priestor na zábavu vo voľnom čase. Krúžky mu môžu pomôcť nájsť si nových kamarátov, priestor na sebarealizáciu a tiež ventilovať stres zo školy.
Ak stále neúspešne riešite strach dieťaťa z chodenia do školy, vyskúšali ste všetko možné a hľadáte alternatívu, radi vám poskytneme pomoc prostredníctvom jedinečnej metódy SleepTalk. Napíšte nám, ak máte záujem vedieť viac o tom, ako to funguje.


Ak sa vám článok páčil, vyzdieľajte ho

Návod na šťastné dieťa

Založený na licencovanej metóde Goulding Process – SleepTalk. Sme jediní na Slovensku.

Kontakty

0910 961 176

0902 228 307

info@sleeptalk.sk

Newsletter

© Všetky práva vyhradené. HME, s.r.o.